+48 12 278 48 91

pn - pt, 8:00 - 17:00

MyJABLOTRON MyCOMPANY

Systemy oddymiania (systemy p.poż.)

Opis kategorii

Na kompleksowe zabezpieczenie przeciwpożarowe składają się między innymi systemy oddymiania. Są to urządzenia, które usuwają dym oraz wysoką temperaturę ze strefy objętej pożarem. Realizuje się to za pomocą elektrycznych napędów sterujących otworami oddymiającymi umieszczonymi w fasadach lub na dachu budynku. Przez otwory wydostają się na zewnątrz trujące gazy, dym i gorące powietrze, dzięki czemu drogi ewakuacji spełniają swoją rzeczywistą funkcję w kompleksowym zabezpieczeniu przeciwpożarowym budynku.

Jak działają systemy oddymiania

Czujniki wykrywające są, zamontowane w pomieszczeniach i wykrywają obecność dymu. Informacja o zadymieniu jest przekazywana do centrali pożarowej, która automatycznie uruchamia system oddymiania - otwarcie klap lub okien oddymiających. Oddymianie może być również uruchomione ręcznie, poprzez naciśnięcie przycisku alarmowego. Ułatwiają one akcję gaśniczą, a tym samym utrudniają rozprzestrzenianie się żywiołu, co w znacznym stopniu minimalizuje straty materialne i pozwala zwiększyć bezpieczeństwo osób będących w budynku.

Elementy wchodzące w skład systemu oddymiania

System oddymiania to nie tylko otwierające się w razie pożaru klapy dymowe. Niezawodność ich działania zapewnia współpraca poszczególnych elementów systemu. Jego serce to centrala, która kontroluje i steruje systemem, na co dzień reguluje czas przewietrzania, a w razie jakichkolwiek problemów uruchamia alarm.

Zależnie od rodzaju zainstalowanych urządzeń, alarm wyzwalają czujki dymowe lub przyciski oddymiania. Klapy i okna oddymiające spełniają funkcję oddymiania, a okna i drzwi napowietrzające dostarczają niezbędnego powietrza i poprawiają jego naturalny ciąg. Ważnym elementem systemu są także urządzenia alarmowe, które informują obecne w budynku osoby o zagrożeniu pożarowym. Sterowanie ręczne przy pomocy przycisków przewietrzania pozwala ręcznie uruchomić naturalną wentylację, również w celu codziennej wentylacji budynku.

System oddymiania wykorzystanie do wentylacji

Oprócz swojej funkcji usuwania gazów pożarowych, systemy oddymiania można wykorzystywać do naturalnej wentylacji obiektów poprzez sterowanie oknami bądź klapami dymowymi. W takim przypadku można zastosować panel pogodowy, który zamknie okna/klapy w przypadku deszczu lub uniemożliwi ich otwarcie w przypadku silnego wiatru.

W naszej ofercie posiadamy systemy oddymiania takich producentów jak: POLON-ALFA, D+H, MERCOR, VIDICON, MERAWEX, ESSER.