+48 12 278 48 91

pn - pt, 8:00 - 17:00

MyJABLOTRON MyCOMPANY

Systemy alarmowe Jablotron 100 (JA-100)

Opis kategorii

Alarm domowy JABLOTRON 100 - oddany przyjaciel rodziny

System JABLOTRON 100 to rewolucyjne i innowatorskie rozwiązanie w zakresie systemów zabezpieczeń do obiektów. Przeznaczony zarówno do małych, średnich jak i dużych obiektów.

Funkcja systemu:

  • Alarm antywłamaniowy oraz ochrona zdrowia i życia przed zagrożeniami środowiskowymi tj. wyciek gazu (również tlenku węgla - CO2), pożar, zalanie wodą,
  • Kontrola dostępu,
  • Automatyka domowa (inteligentny dom).

Może być rozwiązaniem przewodowym, mieszanym (hybrydowym) lub całkowicie bezprzewodowym. Jest to jednocześnie największy system alarmowy bezprzewodowy dostępny na rynku.

Jak dotąd firma JABLOTRON specjalizowała się w rozwiązaniach bezprzewodowych wprowadzając na rynek polski kolejno systemy serii JA-60 i JA-80. Już w poprzedniej generacji - systemie OASIS producent wprowadził rozwiązanie hybrydowe, jednak dopiero alarm serii JABLOTRON 100 pozwala na pełne wykorzystanie atutów rozwiązań przewodowych i bezprzewodowych.

Alarm przewodowy

Cała część przewodowa systemu została oparta o 4-żyłową magistralę cyfrową BUS. Dzięki temu instalator może wykonać instalację znacznie szybciej i czyściej a użytkownik może liczyć na spore oszczędności przy inwestycji w alarm.

Struktura (topologia) drzewa

System JA-100 może zostać zamontowany w strukturze (topologii) drzewa, co w znacznym stopniu zmniejsza wykorzystanie przewodów. Dzięki temu istnieje możliwość położenia tylko jednego przewodu i podłączania do niego kolejnych urządzeń. W ten sposób można uniknąć prowadzenia kilku-nastu przewodów od każdego urządzenia do centrali alarmowej. Jednocześnie przy już istniejących instalacjach alarmowych lub położonym okablowaniu jest możliwość wykorzystania standardowej instalacji w strukturze gwiazdy do instalacji systemu Jablotron 100.

Alarm bezprzewodowy

Bezprzewodowa część systemu została zaprojektowana w częstotliwości 868 MHz, co pozwala na osiągnięcie znacznych zasięgów, nawet do 300 metrów w terenie otwartym. Dodatkowo alarm JA-100 pozwala na podłączenie do trzech modułów radiowych w każdej centrali. Montując moduł radiowy w pobliżu centrali oraz dwa kolejne w odległości nawet 500 metrów od centrali na magistrali BUS, można zwiększyć zasięgi systemu uzyskując pełne pokrycie obiektu.

Możliwości techniczne systemu

Centrala JA-106KR umożliwia podłączenie 120 urządzeń adresowalnych – przewodowych lub bezprzewodowych. Producent zwiększył w porównaniu do poprzednich generacji OASIS i PROFI liczbę niezależnych stref oraz wyjść programowalnych. W JABLOTRON 100 do wykorzystania jest aż 15 stref z dodatkową możliwością podziału na strefy nocne oraz 32 wyjścia programowalne, co umożliwia również stworzenie systemu automatyki domowej. Dużym ułatwieniem instalacji jest zastosowanie modułu GSM na płycie centrali. Dodatkowo w centrali alarmowej JA-106 i JA-101KR LAN producent zastosował moduł LAN, co pozwala na zmniejszenie kosztów związanych ze zdalnym sterowaniem systemem.

Prosta konfiguracja, diagnostyka i rozbudowa systemu

Pod względem instalacji systemu alarmowego, programowania czy późniejszej jego rozbudowy i konserwacji, zastosowanie magistrali cyfrowej wnosi wiele korzyści dla instalatora. Znaczną zaletą tego alarmu jest w/w struktura drzewa. Dzięki takiemu sposobowi instalacji można zmniejszyć ilość/długość przewodów a także skrócić czas montażu.

Zastosowanie urządzeń cyfrowych w połączeniu z oprogramowaniem F-Link umożliwia pełną diagnostykę systemu z podaniem spadków napięć na poszczególnych elementach, czy pokazaniem informacji o aktualnym stanie baterii w poszczególnych urządzeniach, również zdalnie.

Innowacyjne sterowanie

W systemie JABLOTRON 100 producent wprowadził innowację w sposobie jego sterowania i użytkowania. W tym celu firma JABLOTRON ALARMS opracowała i opatentowała system dopinanych modułów kontrolnych służących do załączania / wyłączania całego systemu alarmowego, wybranej strefy czy grupy stref oraz załączania / wyłączania wyjść programowalnych (PG), czyli sterowania urządzeniami automatyki domowej tj. bram garażowych, rolet, oświetlenia, ogrzewania itp..

System ten bazuje na intuicyjnym zachowaniu świateł drogowych:

  • zielona kontrolka modułu pokazuje użytkownikowi, że może wejść do obiektu czy do danej strefy oraz że dane urządzenie automatyki domowej jest włączone,
  • czerwona kontrolka oznacza, że dana strefa lub system są uzbrojone lub że urządzenie jest wyłączone.

Taki sposób sterowania z wizualizacją stanów poszczególnych stref / urządzeń jest prosty w użyciu oraz stanowi wysoki poziom bezpieczeństwa poprzez identyfikacje kodem i/lub kartą zbliżeniową (RFiD). Należy przy tym zwrócić uwagę, iż wszystkie elementy systemu JABLOTRON 100 podsiadają klasę II zgodną z europejska normą EN 50131.

Zdalne (mobilne) sterowanie alarmem

Poza prostotą obsługi lokalnej, producent poszedł również z postępem. W dobie smartfonów i łatwego dostępu do Internetu, użytkownicy chcą mieć pełną zdalną kontrolę nad swoim systemem alarmowym. Jablotron dał już taką możliwość wiele lat temu, ale wraz z wprowadzeniem systemu JA-100 stworzył całkowicie nowe rozwiązanie nazwane z języka angielskiego "My Jablotron", niespotykane u innych producentów.

Aplikacja na telefony komórkowe umożliwia użytkownikowi komfortową i szybką zdalną obsługę systemu. Logując się do aplikacji, użytkownik steruje alarmem za pomocą klawiatury wirtualnej będącej odzwierciedleniem klawiatury zamontowanej w realnym systemie.

Możliwości sprzętowe

JABLOTRON 100 oferuje szeroką gamę urządzeń. Poza urządzeniami bezprzewodowymi, z których doskonale znany jest czeski producent na rynku polskim, tym razem do oferty wprowadził odpowiedniki wszystkich elementów peryferyjnych w wersji magistralowej (przewodowej). I tak poza standardowymi czujkami systemu alarmowego jak czujka ruchu czy kontaktron, dostępne są inne rodzaje czujek takie jak: czujka dualna (PIR + MW), podwójna (PIR + zbicia szkła), PIR 365o, zbicia, zalania, czujka roletowa, bezprzewodowa czujka otwarcia montowana pomiędzy framugą a skrzydłem okna, czujka wstrząsu i przechyłu, kilka rodzajów czujek pożarowych, gazu, czadu czy czujki bezprzewodowe zewnętrzne.

Warto także zwrócić uwagę na czujkę ruchu z wbudowanym aparatem cyfrowym, która robi zdjęcia kolorowe w rozdzielczości VGA, czyli 640x480 pikseli. Zdjęcia te są przechowywane w pamięci urządzenia oraz za pośrednictwem centrali z modułem GSM wysyłane na serwer a następnie dostępne w serwisie "My Jablotron", lub wysyłane na telefony komórkowe. Czujki te są dostępne zarówno w wersji przewodowej na magistralę BUS, jak i bezprzewodowej.

Poza szeroka gamą czujek Jablotron w nowym systemie oferuje kilka rodzajów klawiatur – z wyświetlaczem LCD, LED i wbudowanymi czytnikami RFiD oraz same czytniki. Podobnie jak w przypadku czujek, wszystkie klawiatury są dostępne w wersji przewodowej na magistrale i bezprzewodowej.

Ciekawym rozwiązaniem są także sygnalizatory zewnętrzne. Producent udostępnił w systemie JA-100 kilka wersji syren.

Dostępne są sygnalizatory:

  • przewodowe na magistralę BUS,
  • bezprzewodowe z koniecznością podłączenia zasilania z sieci
  • oraz zupełnie bezprzewodowe zasilane z akumulatora.

Oferta ta została dodatkowo wzbogacona przez różne wersje obudów, w tym również stalowe.

Aby nie ograniczyć możliwości zamontowania systemu w połączeniu z urządzeniami analogowymi, producent wprowadził moduły przełączające urządzenia analogowe na magistralę cyfrową. Dostępne jest także kilka rodzajów wyjść programowalnych – przewodowych i bezprzewodowych.